več o
Poteku psihoterapije
“STOPI IN ODPRI VRATA. ČE JE ZUNAJ MEGLA, SE BO RAZKADILA.”
mIROSLAV HOLUB
Za lažjo predstavo kako začnemo s psihoterapijo in kako poteka sam proces, si lahko preberete spodaj. Dober psihoterapevt se prilagodi vašemu tempu in ustvari varno ter empatično okolje. Kdaj je lahko zastrašujoče prebrati toliko informacij o terapiji in slišati tolikokrat, da nekatere terapije trajajo več let. V kolikor ste zmedeni in nesigurni, vam predlagam, da se odločite le za uvodno uro in se tako kasneje odločite kako bi nadaljevali.
01. PRIPRAVA NA SREČANJE
Po odločitvi za uvodno srečanje in dogovoru termina se na uvodno srečanje lahko pripravite tako, da razmišljate o težavi, ki je za vas najbolj živa, o željah in ciljih, ki bi si jih želeli postaviti za terapijo. S sabo na prvo srečanje ne potrebujete nič prinesti. Dobro je, da pridete na svoje srečanje točno, najbolje je priti 5 min prej, da se lahko za nekaj minut ustavite in umirite. Ob dogovorjeni uri boste poklicani v terapevtsko sobo, se usedli in začeli z mano pogovarjati.
02. UVODNI RAZGOVOR
Prvo srečanje (60 min) je namenjeno spoznavanju drug drugega, izmenjavi osnovnih informacij terapevtskega procesa, kako terapija deluje in priložnost za vsa vprašanja, ki se pojavljajo že na začetku iz vaše strani.
Na začetnem posvetu se posvetimo vašim težavam, željam, potrebam ter določimo cilje terapije. Prav tako nekaj malega spoznate o mojem načinu dela ter dobite že prve napotke za soočanje s svojimi težavami. V kolikor se dogovorimo za naslednje srečanje, določimo termin in način dela ter v pregled dobite soglasje za psihoterapevtsko obravnavo, kjer je zapisanih še nekaj informacij o terapevtskem procesu.
Po prvem začetnem posvetu prejmete tudi dokument z zapiski pogovora in nekaj priporočil in vaj za naprej.
03. POSKUSNO OBDOBJE
Če se po prvem srečanju odločite za nadaljnja srečanja, določimo poskusno obdobje 3-5 terapij, po katerem lahko dobite večji vpogled v to kako terapija deluje, kakšen vam je ta način dela in kako vam je delati z mano oziroma kako se drug z drugim ujameva. Po ciklu petih terapij naredimo manjšo refleksijo dotedanjih srečanj.
Terapevtska srečanja potekajo 1x tedensko ali na 14 dni po 45-50 min in predvsem na začetku so pomembna bolj ali manj pogosta srečanja. O večji ali manjši frekvenci terapevtskih srečanj se izjemoma dogovorimo glede na vašo individualno situacijo.
04. PSIHOTERAPEVTSKA SREČANJA
V kolikor nadaljujete terapijo po poskusnem obdobju, je dolžina terapevtskega procesa odvisna od vaših težav, želja in pripravljenosti. Lahko se odločite za krajšo psihoterapevtsko obravnavo, ki se osredotoča na razrešitev samo neke določene težave ali daljšo obravnavo, ki vključuje bolj celostni pristop. Kasneje se lahko vaše želje in potrebe spremenijo in temu se tudi prilagodi dolžina ali način obravnave.
05. ZAKLJUČEVANJE
Zaključevanje je v psihoterapevtskem odnosu zelo pomembno, zato je priporočljivo, da temu tudi namenimo nekaj časa. V primeru krajše obravnave zaključevanju namenimo 1-2 srečanji, v primeru daljše obravnave 3-5 srečanj. Čas je namenjen zaključevanju odnosa, morebitnim neizrečenim stvarem, refleksiji procesa terapije in vašemu napredku, kaj kar še ostaja nezaključeno, kaj lahko nesete s sabo in vključite v svoj vsakdan. V določenih okoliščinah se lahko dogovorimo tudi za prekinitev terapevtskega procesa in določimo približen datum nadaljevanja – v tem primeru je konec še odprt. Prav tako je ob zaključku terapije možnost tudi vrnitve ali ob morebitnih drugih težavah/življenjskih situacijah, ki se pojavijo ali po potrebi enkrat do štirikrat na leto srečanje kot pregled svojega delovanja.